Co to jest biopsja endometrium?

Biopsja endometrium jest zabiegiem, który pozwala diagnozować zmiany chorobowe zachodzące w drogach rodnych kobiety. 

Biopsja endometrium, czyli co to jest 

Badanie endometrium jest zabiegiem polegającym na pobraniu fragmentów błony śluzowej macicy. Biopsja odnajduje zastosowanie w leczeniu niepłodności oraz pozwala wykluczyć ciążę pozamaciczną.

Endometrium jest błoną śluzową macicy, wrażliwą na hormony steroidowe, którymi są estrogeny, progesteron, a także gestageny. Jej aktywność jest uzależniona od cyklu miesięcznego. Wyróżnia się dwie warstwy endometrium – podstawną oraz czynnościową. Najbardziej widoczne są one w fazie lutealnej. Warstwa podstawna jest elementem odżywczym, zaś warstwa czynnościowa następuje złuszczeniu się pod koniec fazy letalnej cyklu miesięcznego.

Biopsja endometrium to bardzo ważne zadanie, które daje obraz możliwych zmian chorobowych w drogach rodnych kobiety. Lekarz daje zlecenie na to badanie celem oceny histologicznej pod mikroskopem. Wynik ułatwia diagnozę, a zwłaszcza umożliwia właściwe leczenie.

Materiał jest pobierany z fragmentów błony śluzowej szyjki macicy i błony śluzowej jamy macicy. W trakcie biopsji endometrium pobierana jest przypadkowa część do potrzebna do badania, zaś wyłyżeczkowanie wykonywane jest na obszarze całej jamy macicy.

Biopsja endometrium, czyli wskazania do wykonania 

Do najważniejszych wskazań do biopsji endometrium należą zaburzenia w cyklu miesiączkowym, wystąpienie krwawień po menopauzie, wykluczenie ciąży pozamacicznej, plamienie oraz krwawienia nie związane z okresem menstruacyjnym, diagnostyka niepłodności, która polega na sprawdzeniu, czy w okolicy macicy nie istnieją niepokojące zmiany mogące przyczyniać się do problemów z zajściem w ciążę, wahania hormonalne.

Biopsja endometrium, czyli jej przebieg 

Każda pacjentka do zabiegu biopsji endometrium jest przygotowywana indywidualnie. Zależne jest to od chorób towarzyszących oraz wieku pacjentki. Nie wolno stosować środków lub przyrządów dopochwowych, np. tamponów. Po zabiegu możliwe jest odczuwanie dyskomfortu związanego z badaniem endometrium, dlatego dobrze by było mieć ze sobą leki przeciwbólowe. Jednakże należy to wcześniej skonsultować z lekarzem.

Po zabiegu może nastąpić ewentualne plamienie, dlatego też warto wziąć ze sobą wkładki bądź podpaski higieniczne. Również przed wykonaniem badania należy zrobić test ciążowy, który wykluczy ewentualną ciążę.

Lekarz powinien wiedzieć o wcześniejszych przebytych chorobach ginekologicznych, ewentualnych skłonnościach do krwawień, jak również uczuleniach na leki. Z kolei pacjenta powinna wiedzieć o planowanym przebiegu badania, korzyściach, jakie niesie badanie, jak także powikłaniach, które mogą wystąpić. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Biopsja endometrium, czyli krótkie podsumowanie

W zapobiegnięciu chorób dróg rodnych najlepiej jest się poddać badaniu endometrium, aby upewnić się, że jest wszystko w porządku. Ze zrobionych wyników okaże się, iż istnieje jakaś choroba, podjąć skuteczne leczenie.