Badania wr w ciąży

Badanie wr w ciąży, czyli co to jest?

Badanie WR w ciąży, to jest odczyn Wassermanna, umożliwia wykrycie w ciąży przeciwciała bakterii kiły. Ta choroba weneryczna jest bardzo niebezpieczna dla dziecka, ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia jej na noworodka przy porodzie.

Nieleczona kiła w ciąży może także spowodować poronienie. Od momentu jej wykrycia niezbędne jest leczenie przez całą ciążę, które może być skuteczne.

Badanie wr w ciąży – na czym polega?

Badanie WR w ciąży jest badaniem serologicznym, które pozwala wykryć w surowicy krwi przeciwciała skierowane przeciwko bakterii, powodującą kiłę – krętkowi blademu. Kiła jest chorobą przenoszona drogą płciową. Istnieje wiele rodzajów kiły, zarówno tej nabytej, ja i wrodzonej.

Nieleczona kiła może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego i układu krążenia, zapalenia stawów, zaburzenia psychiczne jak również uszkodzenie bądź utratę wzroku. Badanie krwi WR w ciąży jest wykonywane za pomocą pobrania krwi z żyły, a w następnej kolejności analizie w laboratorium. Jest badaniem szybkim i komfortowym, ponadto nie wymaga jakichś specjalnych przygotowań czy też długiej nieobecności, np. w pracy. Można też zrobić testy za pomocą testów kłacz kujących VDRL oraz USR.

Badanie wr w ciąży, czyli termin wykonania 

Badanie WR w ciąży jest badaniem obowiązkowym, które należy zrobić podczas ciąży 2 razy, w sytuacji, gdy wynik pierwszego testu był prawidłowy. Test ten trzeba wykonać w 9 – 10 oraz 33 – 37 tygodniu ciąży. Przeważnie wynik drugiego badania ciężarna powinna mieć ze sobą podczas porodu, żeby lekarz wiedział, iż kobieta jest zdrowa.

O czym informuje wynik badania WR w ciąży?

Wynik ujemny wyklucza kiłę. W przypadku obecności przeciwciał, przymusowa jest dalsza diagnostyka. Pozytywny wynik (przeciwciała są wykryte), lekarz zleca kolejne testy, które pozwolą sprawdzić, czy kobieta choruje na kiłę. Wynik fałszywie dodatni może się zdarzyć także przy innych chorobach, np. przy zespole antyfosfolidowym. Jeżeli następne testy potwierdzą kiłę, niezbędne jest bezzwłoczne rozpoczęcie leczenia.

Nieleczona kiła może stanowić niebezpieczeństwo nie tylko dla matki, ale zwłaszcza dla dziecka. Poza zakażeniem się podczas porodu, choroba zwiększa także ryzyko poronienia, przedwczesnego zakończenia ciąży, a nawet śmierci noworodka. Adekwatnie szybkie wykrycie choroby oraz wdrożenie właściwego leczenia jest szansą na urodzenie zdrowego dziecka. W przypadku stwierdzenia kiły, kobieta powinna od 4 miesiąca ciąży przyjmować właściwe leki, które zmniejszą ryzyko przeniesienia kiły na płód.

Podsumowanie dotyczące badania WR w ciąży

Z powyższych wynika, iż badanie WR w ciąży jest bardzo ważne dla zdrowia ciężarnej, jak i dziecka. Nie warto jest ryzykować ich zdrowia, ponieważ im kiła zostanie w miarę szybko wykryta, tym większe szanse na jej całkowite wyleczenie. Tak więc będzie to z korzyścią dla kobiety, jak i noworodka, gdyż nieleczona kiła może dać nieodwracalne skutki. Dla samej świadomości i dobrego poczucia kobieta powinna poddać się badaniu.